NASZA MISJA

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Juliana Tuwima w Harlow jest szkołą sobotnią, uzupełniającą.

Naszą misją jest edukacja, integracja i pomoc potrzebujacym.

SZKOŁA ZAŁOŻONA Z POTRZEBY SERCA I PATRIOTYCZNEGO OBOWIĄZKU W 2012 ROKU

Edukacja

Nadrzędną ideą szkoły jest dobro ucznia. Celem i zadaniem Polskiej Szkoły jest wszechstronny rozwój osobowości ucznia. Pragniemy utrzymać i  pogłębiać  świadomość narodową wśród polskich dzieci i młodzieży poprzez szerzenie wiedzy ogólnej o polskiej kulturze, tradycjach i języku polskim. Zatem naszym priorytetem jest uczenie naszych wychowanków poprawnej polszczyzny, historii, geografii i kultury Polski.

Pragniemy jednak nie tylko nauczać, ale także wychowywać młode pokolenie, które w przyszłości stanowić będzie polską elitę intelektualną. Chcemy by nasi uczniowie stali się prawdziwymi patriotami i Ambasadorami Polski na świecie, którzy jako nasi następcy będą kontynuować nasze starania o zachowanie polskości w sercach tych najmniejszych Polaków.

Integracja

Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Juliana Tuwima w Harlow jest organizacją społeczną (not for profit), która nie tylko pełni funkcję szkoły, ale stanowi polskie centrum edukacyjne, które bierze aktywny udział w integracji polskiej społeczności z brytyjską. Nasze drzwi są szeroko otwarte dla wszyskich, którzy pragną poznać Polskę, Polaków i kulturę polską.Uczestniczymy w budowaniu relacji między Polakami a Brytyjczykami przez spotkania integracyjne, sesje otwarte i wydarzenia kulturalne, podczas których inne narodowości mogą poznać nas oraz naszą historię, tradycje i kulturę. Zajęcia językowe dla rodziców oraz dzieci zarówno z języka polskiego jak i angielskiego prowadzone są aby pokonać barierę językową, która utrudnia integrację, a konsultacje ze specjalistami (tj.prawnikiem, księgowym, tłumaczem) ucząc szacunku do tradycji i praw panujących w Wielkiej Brytanii pomagają nie tylko Polakom i odnaleźć się w nowym kraju jakim jest dla nas Anglia.

Pomoc

W naszej organizacji szczególną troską otaczamy dzieci i młodzież, które pochodzą z ubogich lub rozbitych rodzin. Zapewniamy pomoc finansową oraz wsparcie dydaktyczne i psychologiczne. Uczniowie z trudnościami w nauce a także wybitnie zdolni mogą liczyć na specjalną opiekę dydaktyczną.

WAŻNE!
Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im.Juliana Tuwima w Harlow jest szkołą uzupełniającą, nieobowiązkową, a Państwa dziecko realizuje obowiązek szkolny w angielskiej placówce, gdzie otrzyma świadectwo promocyjne. Świadectwo z polskiej szkoły dla dyrektorów szkół w Polsce stanowi jednak bardzo ważną informację o realizacji uzupełniającego programu nauczania z języka polskiego, historii i geografii Polski. Świadczy o tym, że uczeń posiada umiejętności i wiedzę z przedmiotów, których nie ma w programie nauczania angielskiej placówki. Świadectwa z polonijnych ośrodków edukacyjnych są traktowane poważnie i są uznawane przez dyrektorów szkół w Polsce.

Ponad to nasi studenci przygotowywani są do egzaminów GCSE z języka polskiego, który uczniowie zdają w wieku 14-16 lat. Egzamin GCSE (General Certificate of Secondary Education). Uzyskanie tego certyfikatu zwiększy szansę na podjęcie nauki w collegu, a potem podjęcie studiów. Szkoła przygotowuje także do egzaminów A-level z języka polskiego, który uczniowie zdają w wieku 16-18 lat. Dyplom A-level pozwala podjąć studia na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii, jak i w innych krajach. Na podstawie art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty świadectwa szkolne, maturalne uzyskane za granicą są równorzędne świadectwu ukończenia polskiej szkoły w Polsce.

POLSKIE CENTRUM EDUKACYJNE LOKOMOTYWA

Przy Polskiej Szkole Przedmiotów Ojczystych im.Juliana Tuwima w Harlow działa Polskie Centrum Edukacyjne LOKOMOTYWA.

W ramach centrum organizowane są dla rodziców bezpłatne porady księgowe, psychologiczne, prawnicze i konsultacje z tłumaczem.Centrum pomaga także najuboższym dzieciom w pozyskaniu funduszy na czesne do polskiej szkoły, zakup podręczników i innych pomocy naukowych, zapewnia bezpłatną pomoc dydaktyczną. Więcej informacji o centrum uzyskać można pisząc na e-mail: sekretariat@mojaszkola.co.uk.

NASZE OSIĄGNIĘCIA

Pedagodzy pracujący w naszej placówce od wielu lat realizują się pracując z dziećmi w polskich i angielskich szkołach w Wielkiej Brytanii oraz w placówkach oświatowych w Polsce. Nauczanie to dla nich pasja, którą zarażają dzieci i młodzież od wielu lat. W nietuzinkowy sposób prowadzą zajęcia lekcyjne i dodatkowe tj. warsztaty plastyczne, redakcję szkolnej gazety, kluby językowe, chór szkolny i kółko teatralne. Zachęcają uczniów do udziału w konkursach szkolnych i polonijnych i z zaangażowaniem pomagają im się przygotować. Efektem ich pracy są wysokie stopnie dzieci, zdobyta przez nich wiedza, zajęte miejsca w konkursach i olimpiadach oraz wspaniały uśmiech dziecka.

WIERSZOWISKO 2017

II MIEJSCE (4-6 LAT, KATEGORIA INDYWIDUALNA) WIKTORIA JUREK

III MIEJSCE (4-6 LAT, KATEGORIA INDYWIDUALNA) FRANIO GRODECKI

III MIESCE (KATEGORIA ZESPOŁOWA) KLASA II (P.MARLENA KRASA)